Egyesületünk a magyar nem állami, nem önkormányzati fenntartású oktatási intézmények, az oktatás területén működő civil szervezetek, valamint ezen intézmények fenntartóinak jogi és érdekképviseleti szervezete, amely demokratikus önkormányzatiság elvén alapul és jogi személyként működik.

Magyarországon a rendszerváltás után nyílt lehetőség magánfenntartású oktatási intézmények alapítására. Jelenleg mintegy 2600 feladatellátási helyen több, mint 130000 gyerek tanul óvodában, általános iskolában, gimnáziumban és egyéb középiskolában valamint alapfokú művészetoktatási intézményben alapítvány, egyesület, közhasznú társaság, gazdasági szervezet és magánszemély fenntartásában működő, más szóval magánfenntartású közoktatási intézményben.

Kezdetben az alapítványi és magániskolákban a pedagógusok alternatív és reformpedagógiai célokat és módszereket vezettek be, ennek nyomán számos magánfenntartású intézmény azóta is a pedagógiai innovációk központja.

Egyesületünk nyitott: tagja lehet mindazon magyarországi  oktatási, nevelési, szakképzési tevékenységet folytató intézmény, amelyet jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező társaság, magánszemély működtet, és amely egyetért célkitűzéseivel. A csatlakozási feltételekről itt lehet tájékozódni.

Pártoló tagság létesítésére is van lehetőség.  Ezt a formát  választhatja olyan szervezet és természetes személy, aki vagy amely az egyesületünk céljaival egyetért, anyag, dologi vagy szellemi természetű felajánlást tesz és ezzel támogatja az egyesületünk működését, céljai elérését.

Mit ajánl az egyesületünk a magánfenntartású iskoláknak, óvodáknak?

Lehetőséget teremtünk arra, hogy az intézmények részt vegyenek az őket közelről érintő döntések véleményezésében és problémáik megoldásában. Képviseljük az oktatással, neveléssel, szakképzéssel foglalkozó intézmények érdekeit, véleményt és javaslatot dolgozunk ki a tevékenységükkel összefüggő jogszabályok megalkotására, védjük az intézményeket a megkülönböztető törekvésekkel szemben.

Szakértői segítséggel támogatjuk tagjaink működését, és segítjük az intézmények közötti tapasztalatcserét, egymás szakmai támogatását.

Tagjaink igényeinek megfelelő szakmai rendezvényeket szervezünk: konferenciákat, találkozókat, fórumokat , amelyeken mind az aktuális szakmai, mind pedig a folyamatos működési kérdések állnak a középpontban.

Kidolgoztuk önértékelésen alapuló, standard kritériumokat tartalmazó minőségbiztosítási rendszerünket  Az erre érdemesültek 5 évre elnyerhetik a “Az AME Minősített Óvodája/Iskolája” címet. (5 év után az eljárást meg kell ismételni.)

AZ EGYESÜLET TISZTELETBELI PÁRTOLÓ TAGJAI:

Kereszty Zsuzsa, nyugdíjas főiskola docens

Bakonyi Katalin, Waldorf-tanár