Harmincéves az AME
Az alábbi köszöntők az AME30 jubileumi közgyűlésen hangzottak el.
Sövényházi Csilla, Várhegyi György feleségének beszéde
Kereszty Zsuzsa, a Várhegyi György Alapítvány volt kurátora, az AME tiszteletbeli pártoló tagja köszöntője, amelyet a közgyűlésen Bibó István olvasott fel
Tisztelt Közgyűlés,
az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete megalakulása óta, 30 éve magáénak tekinti azt a szellemiséget, amelyet az alapító Várhegyi György ennek a közösségnek szánt: az intézmények érdekvédelmét az éppen aktuális közoktatáspolitikai közegben, és szakmai minőségük önkontrollra épített, folyamatos megújulását. – Meggyőződésem, hogy Várhegyi – aki éppen ebben az évben lenne 100 éves – ha itt lenne, kellő szenvedéllyel irányítaná figyelmünket az Egyesület küldetésének két nélkülözhetetlen elemére: hatásunkra a közoktatás egészére, és lehetőségeinkhez mért felelősségünkre – azokért a gyerekekért is, akik még nincsenek, vagy alig vannak jelen az Egyesület intézményeiben.
Várhegyi a hetvenes években – gondoljuk el, több mint negyven évvel ezelőtt! – az óbudai Bécsi úti általános iskolában (ma az épületben Waldorf iskola működik) Csongor Anna szociológussal – az óbudai temető mellett élő cigány családok gyerekeit befogadva – elindította az első hazai cigány-integrációs osztályokat. A programban magam is részt vettem, módom volt megismerni az Egyesület alapítójának értékrendjét. Ennek az értékrendnek két lényeges oktatáspolitikai eleme volt:
– el kell érni azokat a gyerekeket is (nem a cigány, hanem általában a szegény gyerekeket) ,akik – Takács Etel szép szavaival – ’kiművelésüket csak az iskolától várhatják’. Ma ez a praxisban például azt jelentheti, hogy az egyes intézmények, akár maga az egyesület is, olyan ösztöndíjrendszert hoz létre, amely évfolyamonként néhány gyerek számára kiváltja a fenntartó alapítvány szülői támogatását.
– a másik cél, mondhatjuk nyugodtan úgy is, küldetésünk másik eleme, hogy az alternatív mozgalomban megszületett értékek infiltrálódjanak, szivárogjanak át, szűrődjenek be az állami-egyházi iskolák praxisába is. Ennek a lehetetlennek látszó feladatnak létezik egy igen egyszerű módja – van is olyan alapítványi iskola, amely ezzel már sikerrel próbálkozott – rendszeres ritmusban visszatérő nyílt napokra meghívjuk a közelben működő állami-egyházi iskola pedagógusait. Ezeknek a találkozásoknak a hatása meglepően pozitív lehet.
Vettem a bátorságot hozzá, hogy az alapító Várhegyi György két fontos üzenetét kihangosítsam – meg vagyok győződve róla, hogy ebben nem tévedtem.
Minden jót a következő évtizedhez, benne a mindennapjainkhoz!
2022. április 19-én Kereszty Zsuzsa
Dr. Bibó István, az AME elnökségi tagja és a Várhegyi György Alapítvány kurátora beszéde
(feltöltés alatt)